Naujienos

Švietimo NVO tinklas: pamatėme švietimo sistemos pūlinius, dabar metas juos gydyti

2019-04-19

Susisiekimo ministerijos auditorių atliktas Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai pavaldžių įstaigų auditas atskleidė tik dalį pažeidimų. Ko neparodė auditas ir ką anksčiau aptikome ministerijai pavaldžiose švietimo srities įstaigose? Apie tai laidoje „Dešimt balų“ kalbėjo Švietimo NVO tinklo koordinatorė Judita Akromienė ir analitikė Dovilė Rudzenskė.

Kaip laidoje pastebėjo tinklo atstovės – šiandieninė Ministerijai pavaldžių įstaigų sistema yra pasenusi ir nebeatitinka šiandieninių švietimo iššūkių. „Sistema turi reaguoti į aplinkos ir visuomenės pokyčius, o pertvarka turėtų būti suprantama kaip normalus dalykas. Verslo įmonėse – tai kasdienybė. Būtent dabar turime puikią progą susitvarkyti“, – teigė D. Rudzenskė. Anot jos, „Valstybės kontrolė jau prieš kurį laiką atliko ne vieną išsamų auditą, tačiau iki šiol  jokių pokyčių nebuvo. Kaip matome – tik sprogimas gali priversti imtis veiksmų“.

Švietimo NVO tinklo koordinatorė J. Akromienė teigė pasigedusi viešojoje erdvėje žinios, ko išties siekta šiuo auditu, būtent  sutvarkyti sistemą, o ne „vykdyti raganų medžioklę“. Ji pastebi, kad „ir prieš dvejus metus atliktas Tinklo tyrimas, ir pastarasis auditas parodė prisikaupusius pūlinius, kuriuos dabar reikia gydyti“.

Tinklo atstovės nuogąstavo, kad įstaigų pertvarka gali baigtis tik „laužo užgesinimu“. Pavyzdžiui, ŠMSM Ministro viešas pareiškimas, kad Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras galėtų būti perduotas Mokslo tarybai vien dėl to, kad įstaigos pavadinime yra žodis „mokslas“, nepaisant to, kad įstaiga vykdo išimtinai ūkinę veiklą.

Be to, tinklo atstovės pastebėjo, kad stinga sisteminio požiūrio: „Norėtume, kad būtų vykdoma nuosekli pertvarka, o ne tiesiog spardomos  atskiros įstaigos. Keliame reikalavimus mokytojams, mokinių pasiekimams, tačiau kol nebus sutvarkyta visa sistema, vargu ar galime tikėtis  pokyčių švietime“, – laidoje teigė J. Akromienė.

Diagnozė aiški, o kokia turėtų būti terapija? „Ministerijai pavaldžios įstaigos turėtų vykdyti tik politikos įgyvendinimo, koordinavimo ir administravimo funkcijas, tačiau pačios neturi teikti švietimo paslaugų, kurias teikia kiti rinkoje veikiantys teikėjai. Šiuo metu kai kurios pavaldžios įstaigos pačios veda būrelius vaikams arba organizuoja apgyvendinimą, maitinimą, veda ekskursijas“, – laidoje sakė analitikė D. Rudzenskė.

„Ir prieš metus, ir dabar siūlome: metodinės pagalbos, turinio rengimo ir reikalingas aptarnavimo funkcijas konsoliduoti vienoje pavaldžioje įstaigoje, vertinimo funkcijas – kitoje, o likusias paslaugas pirkti iš nevyriausybinio sektoriaus ar kitų rinkos teikėjų“, – sakė D. Rudzenskė.

Visą pokalbį rasite čia: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000065662/desimt-balu-kodel-nevyriausybines-svietimo-srities-organizacijos-nusivyle-svietimo-istaigu-auditu