Naujienos

Susitikime su Respublikos Prezidentu aptartos pandemijos pasekmės vaikų ir jaunimo ugdymui

2021-06-01

Šiandien įvykusiame Tarptautinei vaikų gynimo dienai paminėti skirtame susitikime su Lietuvos Respublikos Prezidentu Gitanu Nausėda nevyriausybinių organizacijų atstovai kalbėjo apie koronaviruso pandemijos sukeltas pasekmes vaikų ir jaunimo fizinei, emocinei ir psichinei sveikatai.  Per dvejus mokslo metus Lietuvos vaikai beveik 9 mėnesius mokėsi nuotoliniu būdu. Šis laikotarpis yra vienas ilgiausių Europoje.

Šiuo metu 32 proc. 7-14 metų amžiaus vaikų Lietuvoje turi labai rimtų elgesio ir emocinių problemų, siekiančių sutrikimo rizikos lygį, kas reiškia – tikėtina diagnozė. Palyginus su priešpandeminiu laikotarpiu, rimtų psichikos sveikatos problemų turinčių vaikų skaičius padidėjo tris kartus, rodo Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo finansuoto tyrimo „Ilgalaikis ekranų poveikis vaikų fizinei ir psichikos sveikatai“ duomenys.

„Būtent todėl taip svarbu, kad jau šį birželį vaikams ir paaugliams būtų užtikrintas kontaktinis ugdymas, gyvos pamokos ir įvairios neformalios veiklos, – pabrėžė susitikime dalyvavusi Nacionalinio švietimo NVO tinklo direktorė Judita Akromienė. – Mokiniams reikia ne tik papildomų priemonių, padedančių kompensuoti mokymosi praradimus, bet didelės pagalbos, gerinant jų emocinę savijautą, socialinę elgseną, fizinę ir psichikos sveikatą”.

Susitikime, kuriame taip pat dalyvavo vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė, NVO Vaikams konfederacijos direktorė Elena Urbonienė, organizacijos „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė Rasa Dičpetrienė, buvo aptarta, kaip tinkamai pasirengti grįžti į visuotinį kontaktinį ugdymą.

„Mes turime užtikrinti, kad moksleivių ugdymo spragos būtų kompensuotos, o sumažėjęs dalyvavimas neformaliajame ugdyme – efektyviai išnaudotas vasaros mėnesiais. Rugsėjo 1-ąją visi vaikai, be jokių išimčių, turi grįžti į mokyklas“, – susitikime pabrėžė Prezidentas.

J. Akromienės manymu, labai svarbu nedelsiant svarstyti neformaliojo vaikų švietimo (NVŠ) veikloms taikomų suvaržymų švelninimą. „Dabar organizacijos patalpose gali dirbti ne daugiau kaip su 10 vaikų, kiekvienam užtikrinant ne mažesnį kaip 10 kv.m plotą. Reikalavimai NVŠ ir vaikų vasaros stovykloms iki šiol yra griežtesni nei renginiams, vykstantiems lauke, kur žmonių skaičius neberibojamas, o vaikų veiklose lauke gali dalyvauti ne daugiau kaip 25 vaikai. Taip pat reikia skirti itin didelį dėmesį mažiau galimybių turintiems vaikams ir jaunimui dalyvauti NVŠ veiklose. O tam svarbu tikslingai nukreipti finansinius išteklius, kad tokie vaikai šiose veiklose galėtų dalyvauti nemokamai“, – teigia Nacionalinio švietimo NVO tinklo direktorė.