Naujienos

NVO kreipiasi į Ingridą Šimonytę dėl nepakankamo bendradarbiavimo su pilietine visuomene

2021-03-25

Nacionalinis švietimo NVO tinklas prisijungė prie daugiau kaip šimto Lietuvos nevyriausybinių organizacijų (NVO) kreipimosi į Lietuvos premjerę Ingridą Šimonytę dėl nevykdomų pažadų į svarbius Lietuvai procesus įtraukti pilietinę visuomenę.

Raštą pasirašiusios organizacijos pasigenda partijų programose buvusių įsipareigojimų tartis su NVO, reiškia susirūpinimą dėl Lietuvos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano 2021-2026 m. rengimo skaidrumo ir atvirumo. Tokios svarbos Lietuvos rengiami pasiūlymai Europos Komisijai turi būti nuodugniai diskutuojami ir derinami su socialiniais partneriais, nevyriausybinėmis organizacijomis visuose sprendimų priėmimo ir įgyvendinimo etapuose. Deja, jų įtraukimas į svarstymo procesus yra formalus, dokumentas nėra viešai skelbiamas, todėl sunku laiku reaguoti ir teikti konstruktyvius pasiūlymus.

Rašte premjerei primenama, kad Lietuvos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planas turi padėti spręsti svarbiausius iššūkius Lietuvai, suvaldant COVID-19 krizės sukeltas ekonomines ir socialines pasekmes, siekiant tvaresnės ir atsparesnės visuomenės. Todėl itin svarbu, kad planas būtų subalansuotas, taip pat atlieptų labiausiai pandemijos pažeistų visuomenės grupių poreikius, prioritetą teikiant žaliajai ir skaitmeninei pertvarkai.

Lietuvos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plane Lietuvai iš viso yra numatyta 2,225 mlrd. eurų dotacijomis ir iki 3 mlrd. eurų paskolomis. Nevyriausybinės organizacijos jau ne kartą kreipėsi į atsakingas institucijas siūlydamos prisidėti konkrečiais bei konstruktyviais pasiūlymais rengiant šį planą. Ir nors planas turi būti parengtas ir suderintas su Europos Komisija iki šių metų balandžio 30 d., iki šiol pasigendama aiškaus ir nuoseklaus plano rengimo proceso, pilietinės visuomenės atstovų ir socialinių partnerių įtraukimo.

NVO atstovai ragina Vyriausybės narius:

  1. Pateikti pilietinei visuomenei susipažinti su Lietuvos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano 2021-2026 m. projektu ir finansinėmis projekcijomis, kuriame atsispindėtų visi plano investicinių krypčių komponentai: žalioji pertvarka, skaitmenizacija, švietimas, sveikata, socialinė apsauga, inovacijos ir mokslas, o taip pat viešojo sektoriaus pertvarka.
  2. Suorganizuoti viešas konsultacijas su socialiniais ir ekonominiais partneriais, skiriant deramą dėmesį siūlymų svarstymui ir sudarant galimybę iš anksto susipažinti su RRF plano projektu.
  3. Pristatyti pakoreguotą RRF plano projektą, pažymint, į kuriuos siūlymus atsižvelgta ar neatsižvelgta.
  4. Įtraukti Nacionalinės nevyriausybinių organizacijų koalicijos atstovą į prie Vyriausybės suburtą darbo grupę siūlymams dėl ekonomikos gaivinimo plano.

Raštą pasirašė:

Nacionalinė NVO koalicija, vienijanti 13 nacionalinių skėtinių organizacijų, tame tarpe:

Aplinkosaugos koalicija, vienijanti 6 organizacijas

Lietuvos negalios organizacijų forumas, vienijantis 15 nacionalinių negalios organizacijų

Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas, vienijantis 53 organizaciją

Nacionalinis švietimo NVO tinklas, vienijantis 18 organizacijų

Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centras

Vartotojų aljansas, vienijantis 10 organizacijų

Plačiau apie raštą premjerei skaitykite čia