Naujienos

Mokslininkai ir NVO skatina imtis priemonių dėl vaikų sveikatai COVID-19 sukeliamų pasekmių, susijusių su technologijų naudojimu

2021-04-02

Mokslinių tyrimų rezultatai rodo drastiškai blogėjančią vaikų ir jaunimo psichikos ir fizinės sveikatos būklę, kuriai didžiulę įtaką daro karantino metu žymiai išaugęs technologijų naudojimas. Todėl Vilniaus universiteto Psichologijos instituto mokslininkų tyrėjų komanda, vadovaujama prof. dr. Romos Jusienės, Skaitmeninės etikos centras ir kitos vaikų ir jaunimo gerove Lietuvoje besirūpinančios organizacijos inicijavo viešą kreipimąsi į valdžios institucijas, kviesdamos priimti skubius sprendimus vaikų ir jaunimo sveikatos atžvilgiu.

Naujausiais duomenimis, 6-14 metų vaikai vidutiniškai prie ekranų praleidžia 7 val. darbo dieną ir 5 val. laisvadieniais: daugiau kaip 3,5 val. – mokymosi tikslais ir beveik 3,5 val. – pramogoms ar laisvalaikio leidimui. 51 proc.  6-14 metų vaikų turi didesnių ar mažesnių emocinių ir elgesio problemų, o didelių emocinių ir elgesio problemų turinčių vaikų procentas per žiemą padvigubėjo (nuo 8 proc. iki 17 proc.) ir viršijo net praėjusio pavasario karantino procentą (15 proc.).

Kompulsyvus interneto naudojimas (rodantis priklausomybės nuo interneto riziką) labai reikšmingai išaugo: nuo 34,4 balo iki 41,4 balo. Žymiai padaugėjo vaikų regėjimo problemų, nusiskundimų somatiniais simptomais ir skausmais (pvz., galvos, nugaros). Nuo 2020 m. pavasario iki vėlyvo rudens pusantro karto išaugo vaikų, turinčių antsvorį, procentas. Prastesnė vaikų emocinė savijauta, antsvorio rizika ir somatiniai simptomai siejami su ilgesne naudojimosi technologijomis trukme.

Pasirašiusios organizacijos siūlo įtraukti vaikų psichikos ir fizinės sveikatos bei ugdymo klausimus į Vyriausybės prioritetus, rasti būdų nedelsiant sugrąžinti vaikus mokytis kontaktiniu būdu, įtraukti į prevencines ir atsigavimo nuo pandemijos programas priklausomybės nuo ekranų bei tinkamos skaitmeninės higienos įgūdžių formavimo temas.

Taip pat siūloma pasitelkti į pagalbą NVO ir savanorius sprendžiant pandemijos išryškintas technologijų keliamas problemas švietime, į pandemijos valdymo klausimus sprendžiančią ekspertų grupę įtraukti vaikus ir jaunimą bei ugdymo specialistus ir inicijuoti įvairių tikslinių grupių edukaciją apie vaikų ir jaunimo įsitraukimą į internetą ir su tuo susijusius pavojus.

Kreipimosi rašte teikiami pasiūlymai ilgalaikėje strateginėje perspektyvoje, nes dabartinių pastangų apsaugoti Lietuvos žmones skaitmeninėje erdvėje nepakanka dėl edukacijos, reguliavimo ir naujo požiūrio į atsakomybę stokos.