Šiais metais prie Švietimo NVO Tinklo prisijungė nauji nariai – daugiakultūris vaikų ir jaunimo dienos centras „Padėk Pritapti“. Pakalbinome organizacijos vadovę Ingą Kreivėnaitę apie jų misiją, vertybes ir veiklas.
Pasidalinkite, kaip matote savo organizacijos misiją, reikšmę bei kuriamą pokytį per organizacijos egzistavimo laikotarpį.
Mūsų organizacijos vizija – tai atvira visuomenė, kurioje visų kultūrų vaikai ir jaunuoliai turi lygias galimybes tobulėti, mokytis ir būti savimi. Suteikiame pasitikėjimu grįstą palaikymą ir saugią erdvę mažiau galimybių turintiems jauniems žmonėms. Tikime, kad švietimas – tiesiausias tiltas į integraciją, atviros, pilietiškos visuomenės kūrimą.
„Padėk pritapti“ veiklos apima socialinę įtrauktį, lygias išsilavinimo galimybes, jaunuolių balso stiprinimą, tautinių mažumų, ypač romų bendruomenės, teisių advokaciją.
Iki šiol kyla iššūkių dėl socialinių būstų, būsto nuomos, darbdavių išankstinių nuostatų dėl romų įdarbinimo, šeimos atvejo vadybininkų ir socialinių darbuotojų kompetencijų bei mokytojų tarpkultūrinių kompetencijų stokos. Tačiau stebime gerėjančius romų išsilavinimo rodiklius, labiau girdimą pačios romų bendruomenės balsą, jaunų romių aktyvumą, įsitraukimą į darbo rinką. Vykdome tvaresnį bendradarbiavimą su valstybės institucijomis ir Vilniaus miesto savivaldybe, keičiasi viešasis naratyvas žiniasklaidoje (mažiau diskriminacinių, ksenofobinių antraščių).
Kokias veiklas vykdo jūsų organizacija?
DARBAS SU VAIKAIS DIENOS CENTRE. 2009 metais, siekdami užtikrinti itin didelę socialinę atskirtį patiriančių vaikų integraciją į visuomenę, ypač Kirtimų gyvenvietėje gyvenusių, iš švietimo sistemos iškritusių romų, įsteigėme popamokinį multikultūrinį dienos centrą „Padėk pritapti“. Centras nuolat auga – didėja veiklų įvairovė, auga vaikų skaičius ir visuomenės palaikymas.
Dienos centro tikslas – suteikti romų ir kitų tautybių vaikams galimybę tobulėti, bendrauti ir bendradarbiauti per neformalaus ugdymo užsiėmimus. Pagrindinės dienos centro veiklos kryptys:
Visos šios veiklos padeda mažinti socialinę atskirtį ir ugdyti vaikų bei jaunimo socialinius ir emocinius įgūdžius.
DARBAS SU JAUNIMU. Užsiimame ugdomąja veikla, skirta jaunimui nuo 14 metų, kuria siekiame padėti jauniems žmonėms integruotis į visuomenės gyvenimą. Nuo 2019 metų veikiame kaip atvira jaunimo erdvė, kurioje antradieniais, trečiadieniais, ketvirtadieniais 16-20 valandomis lankosi mažiau motyvacijos turintys jaunuoliai. Erdvės ir veiklos yra skirtos įgalinti jaunuolius, didinti savivertę, pažinti save, stiprinti bendradarbiavimą, lyčių lygybę, skatinti toleranciją, savanorystę, diskusijas.
Siekdami sukurti pasitikėjimu grįstą bendravimą, didelį dėmesį teikiame:
ADVOKACIJA. Advokacija yra svarbus mūsų organizacijos veiklos komponentas, apimantis žiniasklaidos stebėseną, visuomenės informavimą, švietimą apie romų bendruomenę ir žmogaus teises, romų bendruomenės interesų atstovavimą valdžios institucijose, pagalbą skirtingoms socialinę atskirtį patiriančioms grupėms, su kuriomis dirbame.
Palaikome tarptautinę bendruomenės įgalinimo idėją: „Nieko apie romus be romų“, todėl stengiamės įtraukti ir pačius romų bendruomenės atstovus į skirtingo pobūdžio veiklas, siekdami, kad jų balsas būtų išgirstas. Kiekvienais metais kartu su bendruomene minime Tarptautinę romų kultūros dieną (balandžio 8 d.), Romų genocido atminimo dieną (rugpjūčio 2 d.), Tarptautinę romų kalbos dieną (lapkričio 5 d.), organizuojame edukacinius užsiėmimus ir viešas diskusijas.
Dalyvaujame viešosios politikos kūrime, ypač švietimo ir romų integracijos srityje. Esame Vilniaus romų integracijos į visuomenę 2020-2023 metų programos darbo grupės ir Stebėsenos komiteto nariai. Bendradarbiaujame su skirtingomis valdžios institucijomis – Tautinių mažumų departamentu prie LR Vyriausybės, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, Vilniaus miesto savivaldybe ir kitomis institucijomis, su kuriomis dalijamės savo profesine patirtimi socialinės integracijos ir neformaliojo švietimo klausimais.
Kiekvienais metais organizuojame edukacinius užsiėmimus Vilniaus kolegijos Pedagogikos fakulteto, Mykolo Riomerio universiteto studentams, skatiname jaunų žmonių pilietiškumą per savanorystę. Rengiame mokymus nevyriausybinių organizacijų atstovams apie darbą su romais ir kitomis pažeidžiamomis visuomenės grupėmis.
Mums svarbi kompleksinė pagalba šeimoms, todėl atstovaujame ne tik vaikams, bet suaugusiųjų poreikiams. Tarpininkaujame būsto, įsidarbinimo, socialinės apsaugos klausimais. Bendradarbiaudami su „Maisto banku“, fondu „Ne apie mane“, užtikriname reguliarią paramą šeimoms maisto produktais ir kitais būtiniausiais daiktais.
Kodėl nusprendėte prisijungti prie Švietimo NVO tinklo?
Manome, kad turime ilgametę tiesioginio darbo su tautinėmis mažumomis ir pažeidžiamu jaunimu patirtį, taip pat ilgalaikį bendradarbiavimą su mokyklomis, švietėjais, valstybės institucijomis, žmogaus teisių lauke veikiančioms NVO, užsienio partneriais. Todėl visa patirtimi norime dalintis su Švietimo NVO tinklo bendruomene bei pasisemti patirties iš tinklo narių. Kartu esame stipresni ir labiau matomi, galime vykdyti aktyvesnę ir matomesnę advokaciją.