Šių metų rugsėjo-spalio mėn. Nacionalinio Švietimo NVO tinklo organizacijos – viešosios įstaigos ,,Europos namai“ – atstovai lankėsi Armėnijoje. Lietuvos ekspertai kartu su Armėnijos Politikos studijų centru Kapane, Gyumri ir Jerevane pravedė mokymus valstybės tarnautojams strateginės komunikacijos, visuomenės interesų atstovavimo, visuomenės atsparumo, ir įtraukios valdysenos temomis. Kviečiame išsamiau susipažinti su partnerių mintimis šiais klausimais:
Dalia Bankauskaitė, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto partnerystės docentė
Ką Jums reiškia strateginė komunikacija?
Strateginė komunikacija suprantama kaip švelnios galios priemonė, skirta organizacijos tikslams įgyvendinti. Tai tikslingas komunikacijos naudojimas („įdarbinimas“) tam, kad būtų pasiekti organizacijos tikslai. Mes komunikuojame tam, kad paveiktume ir keistume kitų (tikslinės auditorijos) elgesį naudodami informaciją bei informavimo priemones. O strategija reikalinga tam, kad komunikavimo veikla būtų tikslinga, koordinuota ir planuojama, kad žmogiškieji, laiko bei finansiniai resursai būtų naudojami kuo tikslingiau komunikacijos bei organizacijos tikslais.
Strateginė komunikacija – tai ne tik efektyvus informacijos perdavimas į išorę, tai ir grįžtamojo ryšio užtikrinimas, ir komunikacija organizacijos viduje bei veiklos organizavimas.
Kodėl strateginė komunikacija yra svarbi viešajame sektoriuje tiek nacionaliniu, tiek vietiniu lygiu?
Kaip visuomenė, jos nariai, organizacijos partneriai ir kiti suinteresuoti asmenys sužinos apie organizacijos veiklą, aktualius klausimus, jeigu organizacija „nekalbės“ ir nekomunikuos apie savo veiklą?
Viešajam sektoriui, nevyriausybinėms organizacijoms (toliau – NVO) itin svarbu tikslingai komunikuoti, nes NVO atstovauja konkretiems visuomenės interesams. Tikslinga komunikacija padeda užtikrinti, kad keliami klausimai būtų geriau girdimi valstybės institucijose ir visuomenėje, skatintų supratimą bei palaikymą.
Taip pat svarbu prisiminti, kad demokratinė valdysena grindžiama skaidrumu, viešumu ir atskaitingumu, o šiuos principus galima įgyvendinti tik tinkamai informuojant plačiąją visuomenę ir jos tikslines grupes.
Kokį vaidmenį strateginė komunikacija atlieka kuriant visuomenės atsparumą?
Visuomenės atsparumą formuoja daug veiksnių, pavyzdžiui:
Paminėjau daug faktorių ir daugumoje jų strateginė komunikacija ir tiesiog komunikacija atlieka labai svarbų vaidmenį.
Visuomenės atsparumas yra susijęs su žmonių noru ir valia veikti. Reikia, kad visuomenė, žmonės pasitikėtų valstybe ir jos institucijomis, jaustųsi valstybės dalimi, turėtų reikiamų žinių ir įgūdžių, kaip elgtis kritinėje situacijoje, kad žmonės pasitikėtų žiniasklaida ir medijomis bei gautų patikimą, kokybišką ir naudingą informaciją.
Strateginė komunikacija padeda visa tai pasiekti: profesionaliai organizuoti informavimo ir komunikavimo veiklas bei tinkamai planuoti organizacijos(-ų) veiklas.
Victoria Melkonyan, Politikos studijų centras
Kodėl viešojo sektoriaus darbuotojams svarbūs medijų, skaitmeninio ir duomenų raštingumo įgūdžiai?
Besivystančios demokratijose ir valstybėse, esančiose sudėtingoje geopolitinėje padėtyje, visuomenės ir institucijos nėra apsaugotos ir pajėgios susidoroti su vidaus ir užsienio iššūkiais bei rizikomis. Be to, pažangių technologijų ir interneto ryšio plėtra dar labiau pablogina šią situaciją. Todėl esame įsitikinę, kad valstybei ir visai visuomenei, ypač valstybės ir viešojo sektoriaus darbuotojams, turi būti suteiktos žinios ir įgūdžiai, kurie padėtų spręsti šiuos iššūkius ir įveikti žalingas medijų pasekmes ir skaitmeninės rizikos keliamas grėsmes.
Tatevik Ghazaryan, Politikos studijų centras
Kaip apibūdintumėte valstybės valdymą Armėnijoje? Ar jis yra atviras ir įtraukus?
Pastaraisiais metais, ypač po 2018 metų „aksominės revoliucijos“, Armėnijos valdysenoje atsirado reikšmingų pokyčių, vedančių demokratijos link. Dedamos pastangos siekti didesnio skaidrumo, kovoti su korupcija ir didinti visuomenės įtraukimą. Vis dėlto, kyla iššūkių kalbant apie atvirumą ir įtrauktį.
Atvirumas:
Įtrauktis:
Pagrindiniai iššūkiai:
Armen Grigoryan, Politikos studijų centras
Koks yra pilietinės visuomenės vaidmuo sprendimo priėmimų ir politikos formavimo procesuose Armėnijoje?
Kai kurie pilietinės visuomenės veikėjai turi advokacijos kompetencijų ir daug patirties. Tam tikri jų veiksmai prisideda prie naujo požiūrio į politikos formavimą. Vis dėlto, įgyvendinant reformas politikų veiksmuose trūksta nuoseklumo. Svarbūs sprendimai dažnai atidedami, o biurokratinis mąstymas trukdo atsirasti pokyčiams.
Projektas „Stiprinti Armėnijos visuomenės atsparumą dezinformacijos keliamoms grėsmėms“ finansuotas LR Užsienio ministerijos lėšomis.