Naujienos

Švietimo NVO tinklas apie ŠMM pavaldžias įstaigas: „Tai susikūręs voratinklis, kurį sunku išardyti“

2018-12-16

Nevyriausybinių organizacijų (NVO) atstovai, atlikę Švietimo ir mokslo ministerijai pavaldžių institucijų tinklo analizę, priėjo išvados: Švietimo ir mokslo ministerijai (ŠMM) pavaldžios įstaigos, užuot prižiūrėjusios tiek formaliojo, tiek neformaliojo vaikų švietimo, mokytojų kvalifikacijos paslaugų kokybę, pačios užiima įvairiais „bizniukais“. Jos ne tik organizuoja įvairius mokymus moksleiviams ar pedagogams, bet ir teikia nuosavo arba nuomojamo nekilnojamojo turto nuomos ir eksploatavimo, apgyvendinimo, maitinimo ir gėrimų tiekimo, posėdžių ir renginių organizavimo, vaikų darželio paslaugas. Taip, pasak nevyriausybininkų, ŠMM pavaldžios ir mokesčių mokėtojų pinigais išlaikomos institucijos ne tik neatlieka joms pavestų funkcijų, bet dar ir pažeidžia laisvos rinkos ir konkurencijos principus.

Nacionalinėje pažangos programoje numatyta iki 2020 metų decentralizuoti 15% viešųjų paslaugų. „Ar šį rodiklį įmanoma pasiekti šalies mastu, kai net Švietimo ir mokslo ministerijai pavaldžios įstaigos teikia didelę dalį švietimo paslaugų, nekalbant apie tai, kad jos tarpusavyje dubliuoja tas pačias funkcijas ir veiklas? – LRT radijo laidoje „10 balų“ kalbėjo Švietimo NVO tinklo koordinatorė Judita Akromienė.

„Mūsų nuomone tai neefektyvu, dažnai neatliepia poreikiams, kuriuos kasdien iškelia besikeičiantis gyvenimas. Tai susiraizgęs voratinklis, kurį sunku išardyti. Manau, kad reikėtų susėsti suinteresuotoms šalims ir pabandyti atsakyti į klausimą – kokia organizacinė struktūra padėtų geriausiai įgyvendinti užsibrėžtus tikslus? Šiandien matome, kad ir pati ministerija nežino, kokios pagalbos jai reikia iš pavaldžių įstaigų. Todėl įstaigos „šoka ir dainuoja“ taip, kaip moka, ir daro tai pagal savo supratimą“.

Kodėl besikeičiantys ŠMM vadovai nemato jų pašonėje klestinčios netvarkos? Apie tai LRT radijo laidoje „10 balų“ žurnalistė Jonė Kučinskaitė kalbėjosi su Švietimo NVO tinklo koordinatore Judita Akromiene bei Tinklo analitike Dovilė Rudzenske. Laidos įrašą rasite čia.